آموزش حل خطای 503 Service Unavailable در وردپرس

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-03 13:30:55

خطای 503 Service Unavailable در وردپرس از اون دسته ارورهایی هست که مستقیما به خود سرور و هاست شما مربوط هست. زمانی که هاست شما توانایی پاسخ و اجرای فرامین PHP رو نداشته باشه، به ناچار فرایند پاسخگویی به درخواست شما رو لغو می کنه و این خطا رو نمایش میده. این عدم توانایی هم به دلیل کمبود منابع مثل رم و سی پی یو و i/o هاست شماست.

1 - اگه این خطا به دلیل حملات DDos و یا درخواست بسیار سنگین برای انجام یک کار غیرمعمول توسط کدهای PHP یا یک باگ در سرور رخ داده باشه، بعد از یک یا چند دقیقه خود به خود حل شده و همه چی به حالت عادی برمیگرده. ولی اگه این مشکل به صورت معمول و در روز چندین بار تکرار میشه، باید به فکر ارتقاء هاست خودتون باشید.

2 - اگه به خاطر منابع هاستتون باشه که بهتره هاستتون رو ارتقاء بدید و منابع بیشتری رو از هاستینگ بخواهید. و یا اگه سرورهای هاستینگ شما با مشکل رو به رو هست، بدون تعارف هاستینگ رو عوض کنید و از یک هاستینگ معتبر هاست تهیه کنید تا با این مشکلات مواجه نشید.

3 - اگه این خطا فقط در یک صفحه خاص از سایتتون رخ میده، باید به سراغ کدهای مربوط به همون صفحه برید و کدهای PHP استفاده شده رو کنترل کنید. چون کدی در اون صفحه اجرا میشه که به صورت نادرست و غیراصولی نوشته شده و سرور شما توی اجرای اون کد با مشکل روبه رو میشه.

 

برای مورد سوم، راه حل های پیشنهادی:

1 - افزونه ها رو غیرفعال کنید

یکی از دلایل بروز این مشکل، افزونه ای هست که ضعف کدنویسی داره و یا کدنویسی اون مربوط به نسخه های قبل وردپرس هست و آپدیت نشده. افزونه های قدیمی عموما همین مشکل رو دارند و بهتره نسخه آپدیت شده رو استفاده کنید. اگه مطمئن نیستید که کدوم افزونه این مشکل رو به وجود آورده، بهتره کل افزونه ها رو غیرفعال کنید تا مطمئن بشید مشکل خطای 503 از افزونه ها هست یا از جای دیگه.

 

2 - از قالب پیش فرض استفاده کنید

احتمال اینکه مشکل از قالبتون باشه هم زیاده. قالب های مدرن و حرفه ای که توسط کدنویس های حرفه ای طراحی شده باشه، احتمال اینکه کدنویسی ضعیف داشته باشه خیلی کم هست ولی دور از ذهن هم نیست. قالب هایی که توسط طراح های متفرقه طراحی شده، احتمالش بیشتره که کدهای ضعیف و نامناسبی رو استفاده کرده باشند. بنابراین یکبار قالب سایت رو به قالب پیش فرض وردپرس تغییر بدید و سایت رو چک کنید. اگه مشکلتون حل شد، باید با طراح یا فروشنده قالبتون تماس بگیرید و ازش بخواهید که مشکل کدنویسی قالب رو براتون حل کنه.

 

3 - با هاستینگ تماس بگیرید

هاستینگ در پنل خودش به صفحه ای دسترسی داره که نشون میده سایت ها چه میزان مصرف منابع دارند و کدوم یکی از فایل های سایت مصرف بیشتری داره. بنابراین می تونن توی تشخیص مشکل به شما کمک کنند. مشکلتون رو با هاستینگ درمیون بگذارید.