آموزش حل خطای 404 در ادامه مطلب وردپرس

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-02 08:44:02

احتمال اینکه شما در جریان استفاده از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوای سایتتان، با خطای 404 در صفحه ادامه مطلب مواجه شوید 99 درصد است! اما جریان چیه؟ جریان از این قرار هست که ادامه مطلب سایت شما به طور کامل به فایلی به نام .htaccess که در روت اسکریپت وردپرس قرار داره وابسته هست.

زمانی که پیوندیکتای سایتتون رو از حالت پیش فرض یعنی حالت https://talkina.ir/?post=1455 به حالت https://talkina.ir/post/1455 تبدیل کرده باشید، سایتتون برای نمایش و تبدیل لینک ها از حالت اول به دوم به دستورات موجود در این فایل نیازمند هست.

اما زمانی که محتویات این فایل توسط یک افزونه یا قالب دستخوش تغییر و تحول بشه و کدها رو خراب کنه، دستورات تبدیل لینک که همون RewriteRule هست دیگه توانایی پردازش رو ندارند و به این ترتیب هست که سایتتون خطای 404 نشون میده. این خطاهم اگه به این علت باشه، فقط در ادامه مطلب ها، صفحات برچسب و دسته بندی و برگه ها رخ میده و صفحه اصلی سایتتون بدون هیچ مشکلی نمایش داده میشه.

خب پس راه حل چیه؟

1 - بررسی فایل htaccess

در یک تاپیک به نام حالت پیش فرض فایل htaccess وردپرس براتون حالت کدهای خام این فایل رو قرار دادم. محتویات فایل فعلی سایتتون رو با این لینک مقایسه کنید. اگه متفاوت باشه، باید به صورت دستی کدها رو اصلاح کنید. محتویات فایلی که داخل لینک هست رو با محتویات فعلی خودتون جایگزین کنید.

افزونه هایی مثل افزونه کش یا سئو ممکنه دستوراتی رو داخل این فایل بازنویسی کنند که ممکنه در جریان این بازنویسی، دستورات تبدیل لینک ها رو هم خراب کرده باشند که باید بطور دستی اصلاحشون کنید.

 

2 - بروز رسانی تنظیمات پیوندیکتا

با مراجعه به بخش پیشخوان > تنظیمات > پیوندیکتا و یکبار تغییر به حالت پیش فرض و مجددا تغییر به حالت قبلی باعث میشید که دستورات فایل .htaccess مجددا توسط وردپرس بازنویسی بشه و اگه مشکلی هم داشته باشه حل بشه. پس برای حل مشکل یکبار پیوندیکتا رو ذخیره کنید.

 

3 - بررسی مشکل از سمت هاست و سرور

اگه این مشکل با تغییر هاستینگ براتون اتفاق افتاده خب پس مشکلتون واضحه! ماژول rewrite_module برای تبدیل لینک ها ضروری هست و اگه بعد از تغییر هاست این مشکل براتون اتفاق افتاده پس به هاستینگ تیکت بزنید و ازشون بخواهید این ماژول رو روی هاستتون فعال کنند.

با فعال شدن این ماژول دستورات htaccess به درستی اجرا میشن و مشکلتون حل میشه.