آموزش رفع مشکل خطای برقراری ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-02 05:58:46

خطای ارتباط و اتصال با دیتابیس - Database در وردپرس یکی از رایج ترین خطاها در بین کاربران وردپرسی است. در این حالت زمانی که وردپرس نتواند با دیتابیسی که برای آن در فایل wp-config.php تعریف شده ارتباط برقرار کند، چنین خطایی را در صفحات سایت خود مشاهده خواهید کرد. در این تاپیک از سایت تاکینا ما به شما نحوه رفع این خطا را آموزش خواهیم داد.

در ابتدا باید بدانید که منشاء اصلی این خطا سه حالت است که در صورتی که یکی از این موارد اتفاق بیافتد، سایت شما این خطا را نمایش خواهد داد:

  1. اطلاعات نادرست دیتابیس در فایل wp-config.php
  2. خراب بودن و به هم ریختگی دیتابیس سایت
  3. عدم پاسخگویی سرویس دیتابیس از طرف سرور

 

1 - اطلاعات نادرست دیتابیس

زمانی که وارد فایل wp-config.php واقع در روت وردپرس در فایل منیجر شوید، در این فایل اطلاعات دیتابیس شامل نام دیتابیس، نام کاربری و رمزعبور دیتابیس را مشاهده می کنید. این اطلاعات باید کامل و دقیق نوشته شوند و در صورت وجود هرگونه مغایرت با اطلاعات واقعی دیتابیس، طبیعتا هیچ ارتباطی با دیتابیس برقرار نخواهد شد.

امکان دارد افزونه یا قالب و یا حتی خود شما به صورت ناخواسته باعث دستکاری این اطلاعات شده باشید. اطلاعات دیتابیس را یکبار بررسی کنید.

در صورت امکان از طریق پنل هاست خود، رمزعبور دیتابیس را یکبار تغییر دهید و آن را در این فایل جایگزین کنید تا مطمئن شوید مشکل از رمزعبور دیتابیس نباشد. همچنین نام دیتابیس و نام کاربری آن را هم بررسی کنید تا دقیقا مشابه اطلاعات ساخته شده داخل پنل هاستتان باشد.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

 

2 - تعمیر دیتابیس

گاهی اوقات در روند بروزرسانی یک قالب، یا افزونه و یا خود وردپرس، جدول هایی خواسته یا ناخواسته دچار تغییرات می شوند که این تغییر عموما توسط وردپرس تعمیر می شوند اما اگر وردپرس در جریان بروزرسانی نتواند جداول دیتابیس خود را تعمیر کند، شما باید تعمیرات دستی را آغاز کنید.

این کد را در فایل wp-config.php خود اضافه کنید:

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

سپس آدرس سایتتان را به این صورت اجرا کنید:

https://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

روی کلید "تعمیر دیتابیس" کلیک کنید و پس از اتمام کار حتما کدی که در فایل wp-config.php اضافه کرده بودید را حذف کنید.

 

3 - عدم پاسخگویی دیتابیس

گاهی اوقات سرویس دیتابیس در سرور ما قادر به پاسخگویی نیست و توسط مدیر سرور (به هر دلیلی مانند انجام تعمیرات یا بروز رسانی سرور و ...) از دسترس خارج شده و قادر به پاسخگویی نیست. برای بررسی این مورد شما می توانید به صفحه دیتابیس یا phpMyAdmin در پنل هاست مراجعه کنید. اگر صفحات مذکور باز نشوند، باید با هاستینگ خودتان تماس بگیرید.