آموزش رفع خطای Parse error - syntax error در وردپرس

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-02 05:04:19

بعضی از کدها در وردپرس در صورتی که اشتباه استفاده شوند، باعث بروز خطا و ارور در سایت می شوند که خطای Parse error- syntax error, unexpected $end و امثال آن از این دسته هستند. این خطاها معمولا به علت یک حرف یا دستور و قاعده نگارش کد در سایت رخ می دهند و چون آن حرف یا عبارت مورد نظر مهم است، مانع از اجرای ادامه کدها می شود و PHP به ناچار مجبور است چنین خطایی را نشان دهد.

متن کامل این خطا:

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/my-theme/functions.php on line 278

البته این خطا یکی از صد حالت ممکن برای امثال خودش است!

در متن خطایی که مشاهده می کنید، معمولا در انتهای آن یک عدد نوشته شده و داخل متن هم یک آدرس از فایل PHP که چنین خطایی در آن است. آن عدد هم شماره خطی است که کد معیوب داخل آن قرار گرفته. پس الان که آدرس را داریم از طریق فایل منیجر هاست، به سراغ فایل می رویم.

اگر دقت کرده باشید در ابتدای متن خطا هم عبارت unexpected $end ذکر شده. شما باید بر اساس خطای مثال ما، در فایل functions.php و در خط 278 یک عبارت به صورت $end داشته باشید. کدهایی که شامل خطا می شوند معمولا کدهای عمومی PHP هستند که برای کاکرد درست باید به شیوه درست آنها را داخل فایل ها استفاده کرد و استفاده اشتباه از آنها باعث بروز چنین مشکلاتی می شود. البته اگر قبلا به خوبی کار می کرده و الان دچار خطا و مشکل شده، به احتمال قوی در نسخه قبلی نسخه PHP هاست شما هم پایین تر بوده! چون توابع PHP گاها در نسخه های جدید PHP مثلا 7.3 یا 8.0 دستخوش تغییر و تحولاتی می شوند که ما مجبوریم توابع استفاده شده در اسکریپت های قدیمی تر را نیز آپدیت کنیم.

بنابراین باید در خط و فایل موجود در خطا، مشکل را پیدا کنید. اگر دانش کدنویسی داشته باشید به راحتی می توانید مشکل را حل کنید اما اگر سر رشته ای از کدهای PHP ندارید می توانید با استفاده از جستجوگر گوگل، متن خطا را جستجو کنید، کاربران زیادی مانند شما قبلا دچار چنین خطا شده اند و راه حل مشکل را نیز توضیح داده اند که می توانید توسط آن مشکلتان را حل کنید.