آموزش وردپرس: تغییر پروتکل HTTP به HTTPS سایت و SSL

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-04-25 11:22:03

امروزه اکثر سایت ها از پروتکل HTTPS استفاده می کنند. این پروتکل که SSL هم نام داره باعث کدگذاری اطلاعات تبادلی بین سرور شما و کاربر میشه که به نوعی هم برای سایت شما امنیت برقرار می کنه و هم برای کاربر. اکر هاستینگ ها هم دیگه SSL رایگان جزئی از امکانات هاستشون شده پس با خیال راحت میتونیم بدون هزینه از این قابلیت بسیار جذاب و مفید استفاده کنیم. البته قدیما که تازه اومده بود این SSL قیمتش خدا تومن بود! حالا بعد خریدنش مکافات داشتیم که چطوری کانفیگ کنیم که درست کار کنه! ولی الان دیگه همینطوری فعال میشه و استفاده می کنید پس ناشکری نکنید :))

خب بریم سراغ آموزش!

راه اول: (تنظیمات پیشخوان)

در وردپرس راحت ترین راه تغییر پروتکل سایت، "پیشخوان > تنظیمات > عمومی" هست. در این قسمت دو فیلد مربوط به آدرس سایتتون رو مشاهده می کنید که می تونید آدرس سایتتون رو اگه به صورت http://talkina.ir هست به https://talkina.ir تغییر بدید! یعنی فقط اون http رو به https تغییر بدید. بعد کوکی مرورگر و کش سایت رو پاک کنید و تمام!

راه دوم: (ویرایش در دیتابیس)

راه دوم از طریق PHPmyAdmin هاست هستش. واردش بشید و جدول wp_settings رو پیدا کنید. داخلش هر دو ردیف مربوط به آدرس سایت رو پیدا کنید و مثل راه اول، پروتکل رو ویرایش کنید و بعد ذخیره!

راه سوم: (نصب افزونه)

اگه کلا همه کاراتون رو با افزونه دوست دارید انجام بدید، افزونه WP Force SSL & HTTPS Redirect می تونه اینکارو براتون انجام بده. با نصب این افزونه هم پروتکل سایتتون به https تغییر میکنه و هم اگه کاربری بخواد سایتتون رو با http ببینه، اونو ریدایرکت کنه به نسخه https.

راه چهارم: (ویرایش فایل wp-config.php)

راه دیگه ویرایش این فایل هست که در روت اسکریپت وردپرس قرار داره. وارد این فایل بشید و کد زیر رو دقیقا قبل از خط /* That's all, stop editing! Happy blogging. */ قرار بدید:

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

راه پنجم: (فایل htaccess)

فایل htaccess دستورات خیلی مهم رو می تونه برای سایت اعمال کنه. یکی از این دستورات همین تغییر پروتکل سایت هست. برای استفاده از این راه، کد زیر رو داخل این فایل قرار بدید:

RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 

در صورتی که مشکلی داشتید توی همین تاپیک مشکلتون رو بپرسید.