محدود و مسدود کردن کاربران کشور خاص در سایت با htaccess

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-06-27 15:27:44

یکی از موارد امنیتی سایت، کنترل دسترسی کاربران یک کشور خاص به سایت است. می توانیم کل سایت را فقط برای یک کشور خاص فعال کنیم یا یک یا چند کشور را از دسترسی به سایتمان محروم سازیم! این قابلیت با فایروال سرور امکان پذیر است که اگر به فایروال یا پنل WHM هاست خود دسترسی داشته باشید، به راحتی امکان کنترل کشورها هست.

اما اگر هاست اشتراکی دارید و می خواهید از این ویژگی بهره مند باشید، فایل .htaccess که فایل دستوردهنده سایت هست می تواند تا حدودی به شما در این زمینه کمک کند اما این کمک ممکن است روی بعضی از هاستینگ ها به خوبی عمل نکند!

برای شروع وارد این لینک شوید: https://www.countryipblocks.net/acl.php

به محض ورود به این سایت، دو لیست انتخابی در اختیار شماست که یکی از آنها Select Format است. در این لیست شما می توانید حالت هایی که قصد دارید کشور هدف را مدیریت کنید را انتخاب کنید. مانند تصویر زیر:

در این آموزش ما به دو گزینه اول مربوط به Apache کار داریم! گزینه Apache .htaccess Deny می تواند یک یا چند کشور را از دسترسی به سایتمان محروم کند. و گزینه Apache .htaccess Allow می تواند اجازه دسترسی به سایتمان را به یک یا چند کشور خاص بدهد.

به هر گزینه ای که نیاز دارید، ابتدا آن را از بخش Format انتخاب کنید و در ستون مربوط به Select by Continent or Country می توانید قاره یا کشور(های) مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در نهایت روی کلید Create ACL کلیک کنید و اندکی صبر کنید تا در سمت راست سایت، کدی مانند این را دریافت کنید:

اکنون وارد فایل منیجر هاستتان شوید و فایل .htaccess واقع در روت سایت را در حالت ویرایش باز کنید و کدهایی که در سایت معرفی شده دریافت کردید را در انتهای این فایل قرار دهید و فایل را ذخیره کنید. لطفا توجه داشته باشید که در انتخاب فرمت و کشورها دقت داشته باشید چراکه اینکار ممکن است مانع دسترسی گوگل به سایت شما شود و در روند ایندکس ها با مشکل رو به رو شوید یا حتی خودتان نتوانید به سایتتان دسترسی پیدا کنید.

در صورتی که واقعا نیاز دارید یک کشور را مسدود کنید، بهتر است با هاستینگ خود در ارتباط باشید تا آنها از طریق فایروال سرور برایتان اینکار را انجام دهند.