آموزش رفع و حذف خطاهای 404 در گوگل کنسول سایت

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-06-15 20:01:09

خطای 404 یکی از بدترین خطاهایی است که در صورت زیاد شدن آن به سایت و آتوریتی و سئو سایت لطمه بزرگی می زند. خطاهای 404 به صفحاتی گفته می شود که در اصل وجود خارجی ندارند و یا به اصطلاح، لینک شکسته می گویند که هدف خاصی را دنبال نمی کند و کاربر را به محتوای خاصی نمی رساند.

صفحات حذف شده از سایت، آدرس دهی نادرست، وجود لینک های شکسته و غیرفعال و نامناسب در سایت مپ یا در متن مطالب سایتتان باعث ایجاد اینگونه خطاها و صفحات می شود. همچنین بک لینک هایی که سایت ها و وبلاگ های دیگر به نادرستی از سایت شما قرار می دهند به این مشکل اضافه خواهد کرد! و اگر سایتتان را در گوگل کنسول ثبت کرده باشید، این خطاها به مرور زمان زیادتر می شوند. اما به محض رویت خطاهای 404 باید نسبت به رفع انها اقدام کرد تا روی رتبه سایت و نتایج جستجو تأثیری نگذارد.

اما بعد از رویت یک خطای 404 چه اقداماتی باید انجام داد؟

در این تاپیک از تاکینا این مراحل را باهم مرور می کنیم تا در آینده در صورت برخورد با چنین مواردی، امادگی کامل داشته باشیم.

قدم اول: بررسی محل قرار گیری لینک شکسته

قدم اول، بررسی محلی است که این لینک شکسته و 404 در آن قرار دارد و گوگل از آنجا به آن لینک دسترسی پیدا کرده. طبیعتا گوگل کنسول لینکی که ارور 404 دارد را هم به شما معرفی می کند، اگر می دانید که این لینک را در کجا قرار داده اید، که بسیار راحت آن لینک را از آن قسمت از سایتتان بطور کامل حذف کنید.

لینک های شکسته هر جایی ممکن است باشند، در هیدر، در فوتر، در متن مطالب، لینک روی تصاویر، لینکی که کاربران در کامنت ها یا انجمن های سایتتان ارسال می کنند و ممکن است آدرس دهی را اشتباه انجام داده باشند.

نحوه عملیات قابل انجام روی لینک ها

بعد از پیدا کردن مکان لینک های شکسته، دو راه پیش رویمان داریم. یک) حذف کردن کامل لینک دو) اصلاح لینک یا محتوای لینک.

حذف کامل لینک:

در این روش، شما باید لینک شکسته را در هرجایی از سایتتان که هست بطور کامل حذف کنید. سایت مپ را هم چک کرده و اگر آن لینک در آنجا هم وجود داشت، سایت مپ خود را آپدیت کنید و کش را پاک کنید.

اصلاح لینک:

اگر میخواهید آن لینک شکسته را داشته باشید، پس باید محتویات آن را اصلاح کنید. چون در حال حاضر با لینکی که پیش روی شماست، کاربر به جایی از سایت شما متصل نخواهد شد. بنابراین در صورتی که تمایل به حذف ندارید، محتوایی برای آن لینک در نظر بگیرید یا اگر لینک مشکل ساختاری داشت، آن مشکل را از آدرس لینک رفع کنید.

 

قدم دوم: حذف خطای 404 از کنسول گوگل

بعد از رفع کردن مشکل لینک از طریق دو راه حلی که ارائه کردم، الان باید لینک را از گوگل کنسول حذف کنید. 

برای شروع، اگر تعداد لینک های شکسته خیلی کم هستند و قبلا ایندکس شده اند، از گزینه Removal گوگل کنسول استفاده کنید و آن لینک ها را درخواست حذف از نتایج جستجو بدهید. 

اگر تعداد لینک ها زیاد بودند، تمامی خطاهای 404 رو انتخاب کرده و گزینه Validate Fix را در گوگل کنسول برای آن خطاها کلیک کنید و مطمئن شوید که همه آن خطاها قبلا رفع شده اند یا دیگر وجود ندارند.

 

قدم سوم: مسدود کردن لینک های شکسته برای گوگل!

همانطور که گفتم، گاهی اوقات سایت ها یا وبلاگ های دیگر به سایت شما لینک هایی می دهند که 404 هستند و در این حالت اگر نتوانید لینک را حذف کنید، باید از طریق فایل robots.txt سایتتان، آن بک لینک ها را Disallow کنید. در این حالت اگر بک لینک ها، با یک پسوند خاص باشند، بهتر است همه آن ها را یکباره Disallow کنید. اما اگر در میان لینک های شکسته با آن ساختار مطالبی در دسترس هستند پس بهتر است تک تک عین همان لینک ها را Disallow کنید.