علت تفاوت امتیاز و رتبه سئو سایت در GTMetrix و PageSpeed Insights

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-06-08 11:22:04

ابزارهای gtmetrix و PageSpeed Insight برای بررسی رتبه سایت از نظر سرعت لودینگ و سئو و رابط کاربری استفاده میشن که این ابزارها تقریبا میشه گفت از معتبرترین ابزار برای اینکار هستند که ما به عنوان یه وبمستر و سئوکار می تونیم بر اساس آنالیزها و نتایج این دو ابزار، سرعت لودنیگ سایت رو افزایش بدیم.

اما سوالی که ممکنه ذهن خیلی از کاربران و حتی شما رو درگیر خودش بکنه اینه که چرا واقعا نتایج و رتبه سایت در این دو ابزار با هم زمین تا آسمون فرق داره؟! توی این تاپیک از تاکینا بهتون توضیح میدم این مورد به چه دلیل هست. 

 

به چند دلیل این نتایج بین این دو ابزار و حتی با ابزارهای مشابه دیگه تفاوت داره.

  1. موقعیت مکانی سرورهای این ابزارها که سایتتون رو آنالیز می کنند متفاوت هست. موقعیت مکانی سرور شما هم توی سرعت تاثیر داره. مثلا اگه سرور سایتتون آلمان باشه، طبیعتا ابزارهای خارجی با سرعت بیشتری سایتتون رو مشاهده می کنند (هرچند این میزان سرعت توی سایت های سبک زیاد مشخص نمیشه اما سایت های حجیم تر چرا). سرورهای ابزار گوگل از آمریکا هست، سرورهای GTMetrix از اروپا (لندن و گاها فرانسه). پس یه مقدار نتایج به این دلیل متفاوت هست.
  2. بخش های مورد توجه برای رتبه دهی هر ابزار متفاوت هست توی اکثر مواردش. برای مثال سایت GTMetrix بر اساس حجم صفحات، حجم تصاویر و حجم فایل های استایل و جاوا اسکریپت و ساختار کدنویسی به سایتتون نمره میده. ابزار PS Insight بیشترین تمرکزش روی محتوای سایت هست. یعنی PS Insight بررسی می کنه که اولین بخش از محتوای سایت بعد از چند ثانیه نمایش داده میشه، متن ها تا قبل از لود شدن فونت ها به چه صورت نمایش داده میشن، ساختار محتوا به چه صورت هست، طراحی و المنت بندی محتوا و بخش هاش به چه صورتی هست و بر اساس اینها نمره میده. البته بعضی موارد مثل سرعت پاسخ گویی سرور به کانکشن ها، زمان لود شدن فایل جاوا اسکریپت و استایل و ... توی هر دو مشترک هست اما مهم ترین نکته اینه که هر کدوم از اینها یه الگوریتم خاصی برای دادن رتبه به سایتتون دارند.
  3. میزان تاثیر بخش های ابزارها برای رتبه دهی متفاوت هست. برای مثال در سایت GTMetrix ممکنه برای حجم تصاویر و فایل هایی سایتتون اگر حجم بالایی باشه، 30 درصد ار رتبه سایتتون کم بکنه، اما توی ابزار PS Insight برای همون حجم شاید 50 درصد رتبه رو کم کنه! پس یه الگوی ثابت و قراردادی بین همه ابزارها وجود نداره که بگیم همه ابزارها باید به یه اندازه به ساختار سایت امتیاز بدن

در نظر داشته باشید که نباید زیاد روی سرعت محاسبه شدن این ابزار هم حساب باز کنید! چرا که سرعت لودینگ برای هر کاربری متفاوت هست. چون سرعت اینترنت ها و موقعیت مکانی اوپراتورها و ISP ها متفاوت هست. برای مثال اوپراتور همراه اول شاید بهتر بتونه سایت ها رو از نظر سرعت لود بکنه. و همینطور اگه سرور سایتتون ایران باشه، کاربران ایرانی سرعت لودینگ به مراتب بالاتر از چیزی که این ابزارها نشون میدن رو تجربه می کنن. برای مثال سایت تاکینا رو اگه چک کنید شاید از نظر ابزارها، سرعت پایینی داشته باشه اما برای کاربران داخل ایران این سایت با سرعت بالایی باز میشه چون دیتاسنترهای این سایت در ایران قرار داره و سرعت کانکشن بین کاربر و سرور سایت سریع تر خواهد بود طبیعتا.

 

آدرس سایت ابزار GTMetrix که یکی از معتبرترین هاست: https://gtmetrix.com

و آدرس ابزار PS Insight که توسعه یافته توسط گوگل هم هست: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights