آموزش انتقال سایت وردپرسی به دامین و سابدامین جدید + ریدایرکت

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-29 20:07:14

اگر صاحب یک سایت وردپرسی هستید اما تصمیم به تغییر دامین گرفته اید و یا یک وردپرس در سابدامین نصب کرده اید که می خواهید آن را به طور کامل به یک سابدامین دیگر منتقل کنید، در این قسمت از تاکینا به طور کامل انواع و اقسام و روش های انجام اینکار را به شما آموزش خواهیم داد.

1 - انتقال از یک دامنه به دامنه دیگر

حالت الف) هر دو دامنه در یک هاست

اگر دامنه فعلی شما و دامنه ای که قرار است به آن انتقال انجام دهید، در یک هاست قرار گرفته اند (یعنی به صورت Addon Domain اضافه کرده اید)، کار بسیار آسان است. اما پیش از شروع، از فایل و دیتابیس خود یک نسخه بک آپ بگیرید که در صورتی بروز مشکلات ناخواسته، توانایی بازگردانی سایتتان را داشته باشید. بعد این مراحل را طی کنید:

 • ابتدا از طریق پیشخوان وردپرس، وارد بخش "تنظیمات عمومی" شوید و هر دو آدرس سایت را در این صفحه، به آدرس جدیدتان تغییر دهید. از طریق امکان phpMyAdmin هاستتان هم به همین صورت با استفاده از گزینه Search & Replace آدرس های قدیمی را به آدرس جدید تغییر دهید.
 • کلیه فایل های مربوط به وردپرس دامین قبلی را به صورت دسته جمعی به پوشه ای که Addon Domain شما ساخته است، منتقل کنید. کافیست در فایل منیجر ها، فایل های وردپرس قبلی (شامل wp-config.php و پوشه های wp-content و همه) را Select All کرده و با گزینه Move و دادن مسیر پوشه متصل به Addon Domain، فایل ها را جابجا کنید.
 • کش مرورگر را خالی کنید و اکنون اگر مشکل کش دی ان اس نداشته باشید، انتقال به خوبی انجام شده است.

 

حالت ب) دامنه ها در هاست مجزا

اگر قرار است سایت را بین دو هاست جابجا کنید، تمامی مراحل تقریبا مشابه حالت قبلی است فقط با این تفاوت که در قسمت انتقال فایل، باید فایل های سایتتان را با فرمت ZIP فشرده کرده و پس از دانلود، در فایل منیجر هاست جدید آپلود کنید. برای دیتابیس هم به همین صورت باید بعد از تغییر دادن دامنه از قدیم به جدید، از دیتابیس یک خروجی گرفته و در phpMyAdmin هاست جدیدتان ایمپورت کنید.

نکته: البته می توانید از امکان فول بک آپ هم برای جابجایی به سایت جدید استفاده کنید. با فول بک آپ کلیه فایل ها، ایمیل ها، اکانت ها و ... هم جابجا خواهد شد و نیازی به ساختن مجدد دیتابیس ها نخواهید داشت. کما اینکه چون با تغییر هاست، دیتابیس ها و اکانت ها به طور دستی جابجا نمی شوند، شما بعد از آپلود فایل های وردپرس قبلی خود، نسبت به ایجاد دیتابیس در سایت جدید اقدام کنید و حتما بعد از ساختن اکانت mySQL باید اطلاعات آن شامل نام دیتابیس، رمزعبور و یوزرنیم را در فایل wp-config.php هم آپدیت کنید.

 

2 - انتقال از یک سابدامین به سابدامین دیگر

حالت الف) هر دو سابدامین روی یک هاستینگ (دامین اصلی یکسان)

اگر قصد دارید سابدامین را تغییر دهید، مراحل بسیار ساده ای دارد:

 • اول یک سابدامین جدید با عبارت و کلمات دلخواهتون از قسمت Subdomains پنل هاست ایجاد می کنید. کاری به سابدامین قبلی نداشته باشید فعلا.
 • اگه اسکریپت وردپرس دارید، داخل پیشخوان > تنظیمات عمومی، هر دو آدرس سابدامین رو به سابدامین جدید تغییر بدید. اگه اسکریپت دیگه ای هم دارید که آدرس سابدامین ممکنه داخلش باشه باید تغییر کنه. برای تغییر ادرس ها در دیتابیس، وارد phpMyAdmin بشید، در قسمت Search & Replace اون، دامین قبلی رو جستجو کنید. هر سابدامین قبلی رو که پیدا کردید دستی تغییرش بدید.
 • کلیه محتوای پوشه مربوط به سابدامین قبلی رو Move کنید به پوشه سابدامین جدید. 
 • سابدامین جدید رو چک کنید که به خوبی سایت رو نمایش میده یا نه. اگه آدرس ها رو از دیتابیس تغییر داده باشید نباید توی این مرحله مشکلی داشته باشید.
 • پوشه ساب دامین قبلی رو از فایل منیجر باز کنید و یک فایل .htaccess بسازید داخلش و دستوراتی که انتهای همین تاپیک از تاکینا برای ریدایرکت قرار دادم رو داخل این فایل قرار بدید. انتقال شما کامل شد

 

حالت ب) سابدامین ها در هاست های مجزا (دامین اصلی متفاوت)

اگر شما یک سابدامین به صورت a.talkina.ir دارید و می خواهید اسکریپت وردپرس نصب شده را به یک هاست دیگر و روی سابدامین جدید منتقل کنید که دامنه اصلی آن نیز متفاوت است؛ مثلا b.google.com باید چنین مراحلی را انجام دهید:

 • اول یک سابدامین جدید با عبارت و کلمات دلخواهتون از قسمت Subdomains پنل هاست جدید (هاست مقصد) ایجاد می کنید.
 • اگه اسکریپت وردپرس دارید، داخل پیشخوان > تنظیمات عمومی، هر دو آدرس سابدامین رو به سابدامین جدید تغییر بدید. اگه اسکریپت دیگه ای هم دارید که آدرس سابدامین ممکنه داخلش باشه باید تغییر کنه. برای تغییر ادرس ها در دیتابیس، وارد phpMyAdmin بشید، در قسمت Search & Replace اون، دامین قبلی رو جستجو کنید. هر سابدامین قبلی رو که پیدا کردید دستی تغییرش بدید.
 • حالا از دیتابیس نهایی سایت یک بک آپ بگیرید (فایل خروجی با فرمت sql). به هاست جدید بروید، یک نام دیتابیس، یوزرنیم دیتابیس و رمزعبور در بخش MySQL بسازید و فایلی که از هاست قبلی خروجی گرفته بودید را در بخش phpmyadmin ایمپورت کنید.
 • کلیه محتوای پوشه مربوط به سابدامین قبلی رو که قبلا با فرمت فشرده بک آپ گرفتید رو دانلود و روی فایل منیجر هاست جدید و داخل پوشه مربوط به سابدامین جدید آپلود کنید و از حالت فشرده خارج کنید.
 • اگه اطلاعات دیتابیس جدید با دیتابیس قبلی تفاوت داره، اطلاعاتش رو داخل فایل wp-config.php سابدامین جدید تغییر بدید.
 • سابدامین جدید رو چک کنید که به خوبی سایت رو نمایش میده یا نه. اگه آدرس ها رو از دیتابیس تغییر داده باشید نباید توی این مرحله مشکلی داشته باشید.
 • پوشه ساب دامین قبلی رو از فایل منیجر باز کنید و یک فایل .htaccess بسازید داخلش و دستوراتی که انتهای همین تاپیک از تاکینا برای ریدایرکت قرار دادم رو داخل این فایل قرار بدید. انتقال شما کامل شد.

 

ریدایرکت و انتقال بازدیدکننده ها از آدرس قدیمی به آدرس جدید

بعد از انجام انتقال فایل ها و دیتابیس ها و تغییر آدرس سایت، اکنون باید کاربران را به آدرس های جدید هدایت کنیم که هم ورودی ها و ترافیک سایتمان از بین نرود و هم حالت حرفه ای خودمان را حفظ کنیم. برای اینکار باید از ریدایرکت از نوع 301 استفاده کنیم که به صورت کامل در این تاپیک از پلتفرم تاکینا قبلا انواع آن را آموزش داده ام.