انواع ریدایرکت های 301 (دائمی) در سی پنل و htaccess

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-29 19:29:54

ریدایرکت ها در عرصه وبمستری یکی از مفیدترین امکاناتی هست که به ما اجازه مدیریت آدرس های سایت را می دهد. گاهی اوقات به دلایلی، مجبور میشویم دامین سایت را نام ساب دامین را تغییر دهیم. و تصور کنید دو هزار مطلب از سابدامین فعلی هم ایندکس شده باشد. در اینجا ریدایرکت 301 (نوع دائمی) به کمک ما آمده و به ورودی های گوگل کمک می کند بدون هیچ مشکلی، از آدرس قبلی به آدرس جدیدتان ریدایرکت شوند و مطلبی که به دنبال آن بودند را با دامین جدید شما مشاهده کنند!

اما خود ریدایرکت 301 برای چندین موارد کاربرد دارد. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید که برای مدیریت ریدایرکت های انجام شده، یا می توانید از فایل .htaccess که در روت و یا پوشه اصلی سابدامین یا دامین اصلی قرار گرفته اقدام کرد. این فایل قلب سایت شما خواهد بود که توانایی کنترل دستورات بین سرور و سایت و کاربر را دارد. اگر با این فایل راحت نیستید، خول هاستینگ یک گزینه به نام Redirects در پنل هاست شما قرار داده که می توانید به راحتی آنها را استفاده و ریدایرکت ها را مدیریت کنید.

 

ریدایرکت داخلی صفحات خاص بدون تغییر دامین

در یکی از حالت ها، شما می توانید از صفحه مثلا https://talkina.ir/channel به https://talkina.ir/group ریدایرکت کنید و نیازی به دامنه و یا ساب دامین ندارید. برای اینکار، می توانید کد زیر را در فایل htaccess خودتان استفاده کنید. و آدرس های فعلی و جدید را جایگزین کنید:

Redirect 301 /channel /group

طبق کد بالا، مسیر channel به group ریدایرکت خواهد شد

 

ریدایرکت به صفحه خاص دیگر به همراه تغییر دامین

در حالت بعدی فرض می کنیم که می خواهیم آدرس https://talkina.ir/channel مربوط به سایتمان را به یک دامنه و یک مسیر جدید مثلا https://google.com/group تغییر دهیم. برای اینکار از چنین کدی در فایل htaccess استفاده می کنیم:

Redirect 301 /channel https://google.com/group

 

ریدایرکت دامنه قدیمی به دامنه جدید

در این حالت تصویر می کنیم که قصد دارید دامنه سایتتان را بنا به هر دلیلی تغییر دهید. پس با این تفاسیر، تصور کنید که می خواهیم سایت تاکینا را از https://talkina.ir به https://google.com ریدایرکت کنیم! برای آن باید چنین کدی در htaccess استفاده کنیم:

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^talkina.ir [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.talkina.ir [NC]

RewriteRule ^(.*)$ https://google.com/$1 [L,R=301,NC]

اکنون دامنه ما به دامنه گوگل ریدایرکت می شود!

 

ریدایرکت ساب دامین قدیمی به ساب دامین جدید

گاهی اوقات ساب دامین قبلی شما باید به یک سابدامین جدید ریدایرکت شود. برای مثال تصور کنید بخواهیم a.talkina.ir را به b.talkina.ir ریدایرکت کنیم. بنابراین چنین کدی را در htaccess استفاده می کنیم:

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^a.talkina.ir [NC]

RewriteRule ^(.*)$ https://b.talkina.ir/$1 [L,R=301,NC]

البته دقت کنید که هاستینگ ها عموما یک گزینه به نام Redirects در پنل هاست شما قرار داده اند که بتوانید ریدایرکت ها را حرفه ای تر کنترل کنید اگر با کدها میانه خوبی ندارید، پیشنهاد تاکینا استفاده از گزینه Redirects هاستینگ است.

 

تاپیک پیشنهادی در خصوص این موضوع:

آموزش انتقال سایت وردپرسی به دامین و سابدامین جدید + ریدایرکت