تأثیر قالب سایت بر سئو و ورودی گوگل!

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-23 07:30:40

سوالی که ذهن خیلی از وبمستران را به خود درگیر می کند این است که آیا واقعا نوع و ساختار یک قالب در سئو و میزان ورودی گوگل سایت نقش و تأثیری دارد؟ پاسخ شما به طور عمومی و کل "بله" است! اما بیایید بررسی کنیم چطور و چرا قالب ما در سئو تأثیر گذار است.

همانطور که مطلعید و میدانید، قالب ها وظیفه اصلی رابط کاربری سایت ها را بر عهده دارند. ساختار قالب ها اعم از استفاده از فایل های استایل و جاوا اسکریپت، ترکیب تصاویر، فونت ها، آیکن ها، توابع فراخوانی محتوا و... در قالب ها انجام می شود که این رابط کاربری در واقع خروجی سایت ما از محتویات سایت هستند.

هر خروجی و هر صفحه از سایت بر اساس نوع تصاویری که در ان استفاده شده و نوع فایل های جاوا اسکریپت و استایل، یک حجم مشخصی دارد. حجم خروجی قالب ها را نمی توان از روی حجم خود قالب تشخیص داد! برای مثال قالبی با حجم 120 مگابایت دانلود میکنید اما به دلیل بهینه بودن کدنویسی آن، نهایتا خروجی که به کاربر نمایش داده می شود کمتر از 2 مگابایت است و ممکن است قالبی با حجم 3 مگابایت دانلود و نصب کنید اما به دلیل عدم بهینه بودن، تصاویر، فایل های جاوا اسکریپت و استایل و آیکن ها و... حجم خروجی آن به بیش از 10 مگابایت هم برسد!

اما احتمال اینکه قالب های پرحجم، سرعت سایت شما را کمتر کنند هم هست! قالب های حرفه ای تر و حجیم تر، از توابع بیشتری نسبت به قالب های کم حجم استفاده می کنند. قالب های کم حجمی که خروجی آنها 10 مگابایت است، ممکن است فقط از تصاویر و فایل های سنگین استفاده کرده باشند اما قالب های حجیم، تعداد توابع و امکانات زیادی در اختیارتان قرار می دهد که طبیعتا برای اجرا شدن راحت تر و سریع تر تمامی این توابع، نیاز به رم و سی پی یو بیشتری در سرور شماست.

ساختار قالب ها هنگام ارائه خروجی به کاربران هم از نظر سئو حائز اهمیت است چرا که ترکیب متن و تصاویر و استفاده بهینه از تگ ها در ساختار قالب می تواند علاوه بر زیبایی و ایجاد رابط کاربری مناسب، به گوگل نیز در هنگام ایندکس کردن و آنالیز مطالبتان کمک کند. بنابراین هر قدر که قالبتان مناسب با موضوع شما باشد، باید نسبت به بهینه سازی و سئو آن اقدام کنید.