آشنایی و مدیریت فایل php.ini در هاست cPanel

مسیح دیندار
مدیریت
عضو شده: 2021-04-12 14:23:35
2021-05-17 11:15:21

یکی از فایل های مدیریتی هاست، فایلی به نام php.ini هست. داخل این فایل توابع و دستوراتی قرار میگیره که می تونند امکانات و قابلیت های هاست رو مدیریت و کنترل کنند. حدود 95 درصد هاستینگ ها این فایل رو محدود کرده اند و اجازه دسترسی به اون رو بهتون نمیدن! اما بعضی از هاستینگ ها به طور نصف و نیمه این فایل رو در اختیارتون قرار میدن که بتونید ازش استفاده کنید.

توابع و دستورات داخل این فایل مستقیما می تونه روی عملکرد هاست و سایت شما تأثیر مستقیم بگذاره. هاستینگ ها از این فایل برای کانفیگ مناسب سایت های میزبانی شده استفاده می کنند تا سایت های حرفه ای تری بتونید بسازید و به همین دلیل هم هست که اکثرا اجازه نمیدن این فایل رو دستکاری کنید.

در مقابل گزینه ای به نام Select PHP Version رو به سی پنل اضافه کردن تا بتونیم نسخه PHP و ماژول ها و توابع حیاتی مثل حداکثر رم مصرفی، حداکثر حجم مجاز برای آپلود، مدت زمان اجرای دستورات PHP و... رو مدیریت کنیم.

 

مدیریت فایل php.ini از طریق پنل هاست

اگه هاستینگ به شما اجازه دسترسی به این فایل رو داده باشه، می تونید از صفحه اصلی پنل هاستتون گزینه MultiPHP INI Editor رو مشاهده کنید:

که با ورود به این گزینه، چنین صفحه ای رو مشاهده می کنید:

مطابق تصویر بالا از گزینه Select a location باید روت دایرکتوری هاستتون رو انتخاب کنید. در نهایت این صفحه باز میشه:

و داخل این صفحه به شما گزینه های زیادی برای مدیریت داده میشه که می تونید فعال یا غیرفعالشون کنید. تعداد گزینه ها داخل این صفحه از بخش Select PHP Version بیشتر هست.

 

ساختن دستی فایل php.ini

گاهی اوقات هاستینگ به شما اجازه دسترسی به این فایل رو داده اما مثل بخش بالا گزینه ای داخل هاستتون نیست. می تونیم در اینصورت یک فایل php.ini به طور دستی در فایل منیجرمون ایجاد کنیم.

در پنل های پلسک در مسیر زیر باید یک فایل به نام php.ini بسازید (البته در این پنل چنین فایلی در اکثر مواقع باید در مسیر زیر باشه اما اگر نبود به طور دستی ایجاد کنید)

/var/www/vhost/$DOMAIN/etc/php.ini

در سی پنل، یک فایل در مسیر public_html فایل منجیر به نام php.ini ایجاد کنید:

 

تماس با هاستینگ

اگه طراح اسکریپت هستید و به گزینه های مدیریتی بیشتری نیاز دارید، می تونید درخواستتون رو از طریق تیکت با هاستینگ درمیون بگذارید تا براتون دسترسی به این فایل رو فراهم کنند.