آپلود فایل در هاست ها همیشه یکی از دردسرهای کاربران و وبمستران بوده که برای آپلود فایل ها همواره یا باید وارد فایل منیجر شوند و یا از اسکریپت های آپلودسنتر استفاده کنند که این اسکریپت ها هم عموما یا سنگین هستند و یا تجاری و غیررایگان هستند که در چنین مواردی استفاده از نسخه های نال شده کار معقولی نیست چرا که این گونه اسکریپت ها از توابع آپلود و جایگذاری فایل در هاست شما استفاده می کنند و در صورت وجود بدافزارها، می توانند فایل های نامناسبی را بر روی فایل منیجر شما ایجاد کنند که دسترسی فرد هکر را به سایت شما آسان تر می کند!

و یا در هاست دانلود که اکثرا فاقد دیتابیس هستند و در این نوع هاست ها عملا اسکریپت هایی را که نیاز به دیتابیس دارند (مانند کلیجا) را نمی توانیم استفاده کنیم. و از طرفی اگر قصد مصارف شخصی برای آپلود فایل در هاست دانلود خود داشته باشیم، این کار برایمان دشوار خواهد بود که هر بار وارد فایل منیجر هاست شده و فایل را آپلود و لینک آن را بطور دستی ایجاد کنیم. اما در این مطلب از تاکینا، قصد داریم برای شما یک اسکریپت رایگان معرفی کنیم که بتوانید بدون نیاز به نصب و دیتابیس و فقط از طریق آپلود آن بر روی یک مسیر مشخص از هاستتان، امکان آپلود فایل ها را داشته باشید.

آموزش نصب و راه اندازی:

ابتدا فایل اسکریپت را از بخش زیر این مطلب دانلود کرده و آن را در کامپیوتر خود استخراج کنید. پوشه talkina-uploadcenter را باز کردن و محتویات آن را در مکان دلخواهی از هاست (فایل منیجر) خود آپلود کنید. یا اینکه یک سابدامین برای آن ساخته و محتویات را داخل آن آپلود کنید.

سپس فایل index.php را با نوت پد یا ابزار ویرایش فایل منیجر باز کرده و تنظیمات آن را مطابق میل و نیاز خود انجام دهید.

حجم مجاز برای آپلود هر فایل را به کیلوبایت وارد کنید:

$max_file_size="512000";

تعداد مجاز آپلود فایل های همزمان را به صورت زیر تنظیم کنید. منظور همان تعداد فیلدهایی است که در تصویر بالا هم مشاهده می کنید و کاربر می تواند همزمان چه تعداد فایل را در هر بار آپلود کند:

$file_uploads="10";

آدرس محل قرارگیری فایل index.php مربوط به آپلودسنتر را در خط زیر تنظیم کنید. باید دقیقا آدرس آپلودسنتر خودتان را جایگزین کنید:

$full_url="https://talkina.ir/uploadcenter/";

محل آپلود شدن فایل ها را در این خط می توانید تنظیم کنید. درحال حاضر فایل ها در پوشه ای به نام upload که در فایل های اسکریپت موجود هست آپلود خواهد شد. در صورت نیاز به آپلود در پوشه ای دیگر، ابتدا یک پوشه با نام دلخواه در همان پوشه آپلودسنتر بسازید و بعد نام آن را در این خط تغییر دهید:

$folder="./upload/";

امکان آپلود فایل ها با نام های تصادفی نیز فراهم است! به صورت پیش فرض خط زیر در فایل index.php آپلودسنتر موجود است و بطور پیش فرض فایل های آپلودشده با نام های تصادفی ذخیره خواهند شد تا امکان تداخل فایل های از قبل آپلودشده نباشد:

$random_name=true;

که اگر قصد دارید از نام های اصلی فایل ها استفاده شود و در صورت موجود بودن فایل با نام فایل درحال آپلود، به کاربر یک پیام هشدار نمایش داده شود می توانید مقدار خط بالا را مانند زیر به false تغییر دهید:

$random_name=false;

همچنین در خط زیر می توانید فرمت های مجاز برای اپلود را مدیریت کنید و در صورت نیاز فرمت هایی را حذف یا اضافه کنید:

$allow_types=array("jpg","gif","png","zip","rar","pdf","bmp","mp3","mp4","7z","avi");

اکنون اپلود سنتر شما آماده استفاده است.